Orkiestra Symfoniczna UP w Krakowie

„pozwólmy pięknu, które kochamy, być tym co robimy” – Rumi

Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie powstała w 2013 roku. Jej dyrygentem i założycielem jest Małgorzata Tęczyńska-Kęska. Zespół liczy ponad 50-ciu muzyków i tworzą go absolwenci szkół muzycznych II stopnia (12 lat kształcenia muzycznego) będący studentami/absolwentami Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie  jak i innych krakowskich uczelni. Zróżnicowany repertuar obejmuje zarówno muzykę klasyczną, jak i rozrywkową, a podczas koncertów usłyszeć można także słynne dzieła muzyki filmowej w nowych aranżacjach. W programach koncertów Orkiestry pojawiają się wymagające dzieła Mozarta, Griega, Góreckiego, Borodina, Kilara, Bartoka czy Piazzolli.

Orkiestra Symfoniczna współpracowała ze znanymi muzykami: Zbigniewem Wodeckim, Gheorghem Zamfirem, Gajuszem Kęską, Janem Kalinowskim, Piotrem Lato, Joanną Radziszwską – Sojką, Anną Wyszkoni czy zespołem Anawa.

Głównym celem i misją zespołu jest uwrażliwianie ludzi na piękno muzyki, popularyzowanie kultury muzycznej (szczególnie muzyki polskiej), a nade wszystko promowanie idei wspólnego muzykowania pośród osób niezajmujących się zawodowo wykonawstwem a posiadającym wysokie kwalifikacje w grze na instrumencie.

Orkiestra z powodzeniem koncertowała w Hiszpanii, Włoszech, Austrii, Słowacji, Holandii, Francji, Słowenii i brała udział w festiwalach takich jak m.in. CANÇÓ MEDITERRÀNIA w Hiszpanii (2011 r.), Międzynarodowy Festiwal Orkiestr i Chórów w Paryżu (2013 r.). Zespół uświetnia corocznie Galowy Koncert Karnawałowy w Muzeum Narodowym w Sukiennicach, Koncerty Noworoczne w Auli Uniwersytetu KEN w Krakowie, Święto Uczelni w dniu 11 maja oraz szereg wydarzeń kulturalnych Krakowa (Festiwale, Międzynarodowe Konferencje i Sympozja) – wzbudzając każdorazowo wyrazy uznania.

W styczniu 2021 roku ukazała się pierwsza płyta Orkiestry Symfonicznej UKEN w Krakowie, zawierająca kompozycje Borodina, Ponchiellego, Offenbacha, a także kompozycja „Dancing Ends” Łukasza Pieprzyka, napisana specjalnie dla Orkiestry Symfonicznej UKEN w Krakowie z okazji Jubileuszu 15-lecia działalności.