Orkiestra Kameralna UP w Krakowie

„Zagranie złej nuty jest bez znaczenia. Granie bez pasji jest niewybaczalne”

Ludwig van Beethoven

Orkiestra Kameralna Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie powstała w 2010 roku. W latach 2005-2010 zespół funkcjonował pod nazwą Smyczkowa Orkiestra Kameralna Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Orkiestrę tworzą osoby pełne pasji i zaangażowania, gotowe podejmować nowe wyzwania i doskonalić swe umiejętności, by z prawdziwym młodzieńczym zapałem dzielić się swą miłością do muzyki. Zespół tworzą absolwenci szkół muzycznych II stopnia (12 lat kształcenia muzycznego) obecnie studenci zarówno Uniwersytetu KEN w Krakowie jak i innych krakowskich uczelni. Od samego początku istnienia Orkiestra kładzie nacisk na wysoki poziom artystyczny swych wykonań. Zespół współpracuje ze znakomitymi solistami młodego pokolenia, między innymi z: Aleksandrem Daszkiewiczem, Aleksandrem Mockiem, Krzysztofem Kataną, Orianą Masternak, Natalią Jarząbek, Aleksandrą Steczkowską, Anną Kozłowską i Markiem Drescherem.

Orkiestra czynnie angażuje się w życie kulturalne Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Do cyklicznych wydarzeń należą m.in. : Koncerty Noworoczne w Sukiennicach (Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie), w Auli Głównej Uniwersytetu KEN w Krakowie, Majowe Koncerty w kościele św. Katarzyny, „Debiuty z orkiestrą” mające na celu promocję najwybitniejszych młodych talentów, a także zainicjowane w 2020 roku “Koncerty Uniwersyteckie”. Orkiestra Kameralna koncertowała w Austrii, Bułgarii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Francji, każdorazowo zbierając owacje na stojąco.

W październiku 2020 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu: „Bach, Marcello, Telemann, Vivaldi”, zawierająca najbardziej znane i cenione koncerty barokowe.